Dni melanómu s Nemocnicou Poprad

Každoročne v máji sa konajú v rámci celej Európy kampane zamerané na preventívne vyšetrenie pigmentových znamienok. Nemocnica Poprad sa pripája k týmto aktivitám a ponúka vám bezplatné vyšetrenie znamienok bez objednania v dňoch 22., 27. a 29. mája, v čase od 7:00 do 15:00. Nájdete nás v kožnej ambulancii na 1. poschodí (D125) a v ambulancii na prízemí v kožnom stacionári.

Kožný melanóm patrí k najzhubnejším druhom rakoviny, pretože dochádza k relatívne rýchlemu šíreniu lymfatickou alebo krvnou cestou do vzdialených orgánov. K hlavným rizikových faktorom pre vznik melanómu patrí nadmerné vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu, či prirodzenému v podobe slnečného žiarenia alebo umelému v soláriách. Slovensko sa v posledných rokoch dostáva na popredné miesta, pokiaľ ide o úmrtnosť na toto ochorenie, pričom stúpa úmrtnosť najmä v nižších vekových kategóriách. Melanóm, ktorý je zachytený v skorých štádiách, patrí k onkologickým ochoreniam, ktoré sú veľmi dobre liečiteľné. Veľmi dôležité je preto včasné rozpoznanie meniaceho sa znamienka, resp. už vznikajúceho melanómu.

Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, ale o iných môžete rozhodnúť sami.