Svetový deň psoriázy
Psoriáza (lupienka) je chronické zápalové ochorenie kože. Môže sa objaviť kedykoľvek, bez ohľadu na vek, no prvýkrát sa najčastejšie prejaví medzi 15 – 35 rokom života. V minulosti bola psoriáza mylne pokladaná za infekčnú, prenosnú chorobu.
Toto ochorenie sa dlho nemusí u pacienta prejaviť. Vypuknúť môže až pod vplyvom stresu, operačného zákroku, bakteriálnej infekcie (najčastejšie je to streptokoková angína), či nezdravého životného štýlu.
Na Slovensku je odhadom 200 tisíc obyvateľov s prejavmi psoriázy. Podľa dostupných údajov však len 1/3 z nich navštívi s týmto problémom kožného lekára.
Psoriáza sa prejavuje červenými zhrubnutými zašupenými ložiskami typicky na lakťoch, kolenách, na pokožke vlasatej časti hlavy, menej často na dlaniach a stupajach, tu môžu byť prítomné i pľuzgieriky, ale i v pazuchách, slabinách, u žien pod prsníkmi, prípadne môže postihovať i genitálie, kde nachádzame začervenenie a niekedy i hlbšie bolestivé praskliny kože. Prejavy psoriázy sú svrbivé.
Preto je naozaj dôležité nebrať psoriázu ako nepríjemnú súčasť svojho života, ale navštíviť kožného lekára, pretože napriek tomu, že psoriázu zatiaľ vyliečiť nevieme, dokážeme ju liečiť a to až natoľko, že je pacient bez klinických známok psoriázy.
„Ľahké formy psoriázy liečime lokálne, protizápalovými kortikosteroidnými krémami, gélmi alebo masťami, prípadne do vlasov máme k dispozícii aj peny alebo tinktúry. V prípade potreby pridávame aj externa s odšupujúcimi účinkami. U ťažších foriem s rozsiahlejším postihnutím alebo u pacientov, u ktorých je lokálna liečba nedostatočne účinná, máme možnosť aplikovať fototerapiu, teda akoby „opaľovanie“ UVB svetlom jednej vlnovej dĺžky 311 nm. Z ďalších možností tu máme systémovú tabletkovú liečbu, ktorá potláča imunitu, nakoľko už vieme, že psoriáza je na autoimunitnom podklade. Pri závažných stavoch psoriázy sa zápalové mediátory z kože dostávajú krvným riečiskom do celého organizmu a môžu okrem kože postihovať aj ďalšie orgány, najčastejšie kĺby, ale aj pečeň, cievy, srdce, pankreas, oči a ďalšie. V takýchto prípadoch je dôležité včas zahájiť tzv. liečbu biologickú pomocou špecifických biologicky aktívnych látok blokujúcich práve tieto zápalové molekuly. Liečba sa podáva už infúzne alebo podkožnými injekciami,“ uviedla primárka kožného oddelenia MUDr. Jana Kováčová Gajanová.
Dôležité je tiež poznamenať, že pacienti so psoriázou trpia častejšie depresiou v porovnaní so zdravou populáciou. Vyplýva to jednak z viditeľných klinických prejavov, často sa pacienti stretávajú s odsudzovaním okolia, ťažkosťami v pracovnom i intímnom živote, na to sa nabaľujú aj sociálno-ekonomické problémy, vývoj depresie však môže súvisieť aj so samotným zápalovým ochorením.